Dzisiaj jest: 7 Listopad 2024 | Imieniny obchodzą: Karina, Ernest, Rudolf
Numer konta Spóldzielni Mieszkaniowej w Stąporkowie PKO BP O/KOŃSKIE 59 1020 2629 0000 9702 0010 7292
Dokładnie 30 stycznia 1985 roku zapadła decyzja członków naszej Spółdzielni o odłączeniu się od Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej i rozpoczęło się samodzielne funkcjonowanie w naszym mieście.
W historii stąporkowskiej Spółdzielni Zarząd zawsze pracował w trzyosobowym składzie, natomiast Rada Nadzorcza w siedmioosobowym składzie.
W chwili wyodrębnienia z KSM przejętych zostało 10 budynków mieszkalnych, które zamieszkiwało 324 członków. Na budowę mieszkań oczekiwało 254 członków i 52 kandydatów. Aktualnie Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stąporkowie zarządza 27 budynkami.
W chwili decyzji o odłączeniu się od KSM - sytuacja nie należała do łatwych, ponieważ przed Spółdzielnią był etap budowy osiedla Leśna. Ówczesne warunki były lepsze ponieważ w tamtych latach nie było zjawiska bezrobocia, a i pomoc państwa była duża chociażby przy dopłatach do c.o i c.c.w. Dziś wszelkie koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości spółdzielczych muszą pokryć mieszkańcy, z których wielu boryka się z problemem braku pracy.
Należy zaznaczyć też, że uległy zmianie realia w jakich przychodzi funkcjonować spółdzielni tak małej jak w Stąporkowie. W ostatnich latach oprócz prawa Spółdzielczego obowiązuje także Ustawa o Spółdzielniach Mieszkaniowych, która w sposób odmienny reguluje niektóre kwestie funkcjonowania spółdzielni.
Mimo braku dotacji państwowych w zakresie ciepłownictwa jak również inwestycji prowadzonych przez Spółdzielnię Mieszkaniową, tj. dociepleń budynków i innych prac remontowych możemy być dumni z tego, że w tym zakresie dzięki wyrozumiałości naszych członków sprostaliśmy tym zadaniom.
W chwili obecnej Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stąporkowie posiada własne kotłownie, docieplone bloki, zupełnie spłacone inwestycje i może sama decydować o sobie w zakresie ciepłownictwa.
Spółdzielnia to przede wszystkim ludzie - jej członkowie, którzy tworzą swojego rodzaju wspólnotę mającą na celu realizację celów statutowych spółdzielni poprzez decyzje organów tj. zarządu i rady nadzorczej oraz przede wszystkim walnego zgromadzenia, w którego obradach ma prawo czynnie uczestniczyć każdy członek.